Upravni odbor Udruge profesionalnih plesnih umjetnika PULS je na zadnjoj sjednici, 18.02.2019. odlučio da ne prihvaća Nacrt prijedloga Zakona o obavljanju umjetničke djelatnosti!
Predstojećim predmetom voljni smo surađivati s Ministarstvom kulture u doradi prijedloga nacrta Zakona sa dolje navedenim primjedbama i zahtjevima;
Zadržavanje HZSU-a kao krovne organizacije svih samostalnih umjetnika; zadržavanje za autonomiju odlučivanja o statusima samostalnih umjetnika od strane struke i redefiniranje statusa HZSU-a.
Uređenje statusa samostalnog umjetnika i redefiniranje pojma stručnjaka u kulturi tj. osoba koje nisu umjetnici, a obavljaju djelatnost u kulturi; usklađivanje s novim propisima;
Definiranje pojma umjetnička djelatnost: uvrstiti mogućnost da umjetnik može podučavati umjetničke vještine koje obavlja i provodi kroz vlastitu praksu, odnosno da se podučavanje tretira kao umjetničko djelo (koreografski laboratorij, plesni praktikum, radionice, predavanja i izdavanje publikacija u području djelovanja umjetnika).
Neuvođenje minimalnog financijskog cenzusa sa stajališta izvedbene umjetnosti, zbog smanjenog financiranja javnih potreba u kulturi lokalnih zajednica za samostalne umjetnike te nepostojanja tržišta rada u izvedbenim umjetnostima. Ne postoji mogućnost da se zadovolji trenutno predloženi minimalni cenzus!
Definiranje pojmova „zamjetnog umjetničkog doprinosa“ – trebalo bi precizno definirati brojčane kriterije.
Poboljšanje fluktuiranja ulaza i izlaza iz statusa samostalnog umjetnika, konciznije utvrđivanje kriterija za reviziju statusa, upućivanje na važnost da se granica prestanka revizije vrati (sukladno važećem Zakonu granica od 18 godina bi se trebala pomaknuti na 15 godina u novom Zakonu).
Zadržavanje nadležnih strukovnih organizacija kao članova Povjerenstva. Većinu članova Povjerenstva za utvrđivanje statusa samostalnih umjetnika moraju činiti predstavnici strukovnih udruga.
Ostvarivanje prava po osnovi obavljanja umjetničke djelatnosti: beneficirani radni staž za suvremene plesne umjetnike.
Zadržavanje postojećeg statusa umjetničkih strukovnih udruga u smislu njihovog sudjelovanja i odlučivanja u Povjerenstvima te davanja mišljenja i izdavanja potvrda.
Pojačano financiranje onih strukovnih udruga koje JEDINE u polju izvedbenih umjetnosti daju strukturni okvir djelovanju samostalnih umjetnika na nezavisnoj sceni; postojeće strukovne organizacije moraju automatizmom ući u organizacije “odobrene” od strane Ministarstva kulture (nepotrebna je verifikacija strukovnih udruga koje su već priznate, Ministarstvo ih financira i postoje već godinama).
Novi Zakon trebali bi pratiti i komplementarni propisi – prateći pravilnici; mjere za razvoj umjetničkog tržišta i stvaralaštva; porezne olakšice, uvođenje tantijema za izvedbe umjetničkih radova u polju izvedbenih umjetnosti (nalik filmskim i glazbenim) te sponzorstva u kulturi.
Novi Zakon i prateći propisi moraju riješiti pitanja porodiljinog dopusta, bolovanja i ozljeda na radu za izvedbene umjetnike Uvrštavanje u Pravilnik o stjecanju prava na uplatu doprinosa gostovanja zbog usklađivanja s Europskom unijom – to se mora smatrati doprinosom hrvatskoj kulturi jer upravo gostovanja najbolje prezentiraju hrvatsku umjetnost u inozemstvu.
Upravni odbori obaju Udruga još jednom ističu važnost kontinuiranog rada na razvoju novog Zakona, uspostavu dijaloga sa svi postojećim strukovnim udrugama te uvažavanja zahtjeva predstavnika strukovnih udruga u Povjerenstvu pri izradi novog Zakona
Predsjednica UPPU “PULS“-a
Petra Valentić
Zagreb, 19.02.2019.